ניהול פרויקטים

ריצוף בתהליך בניה

חשיבותו של הריצוף

הריצוף תופס חלק גדול משטחו של הבית ומכאן השפעתו וחשיבותו הרבות על המראה הסופי של הבית. לפיכך, חשוב להשקיע בכך מחשבה רבה ולא להקל ראש בבחירת הריצוף המתאים ביותר לסגנון העיצובי של כל המבנה וגם לא להתעלם מטעמכם האישי.

ריצוף בתהליך בניה

מחירו של ריצוף הבית מהווה אחוז נכבד מתקציב הבניה הכולל ולכן יש להתייחס לבחירתו בכובד ראש. אמיר ארליך, העומד בראש חברה לפיקוח בניה, ממליץ ומייעץ בנושא בחירת ריצוף בתהליך הבניה.

בחירת סוג אבן הריצוף

קחו בחשבון שלאחר שבחרתם את סוג האבן וסוג העיבוד הדרוש, זמן אספקת אריחי הריצוף יכול לנוע בין שבועות לחודשים, בהתאם לסוג האבן וסוג העיבוד שבחרתם. הוסיפו לכך את הזמן הדרוש לכם לבחירת סוג האבן וגיבוש ההחלטה הסופית. נוסף לבחירה בסוג האבן עליכם לבחור את גודלם של האריחים, צורת העיבוד הנדרשת, המרקם והגוון של האריחים. לפיכך, כדאי להתחיל את תהליך בחירת אבן הריצוף מוקדם ככל האפשר – כ-3-4 חודשים לפני מועד המשוער של סיום הטיח בבית.

בעת בחירת סוג אריחי הריצוף קחו בחשבון את סגנון הבית המתוכנן, סגנון הריהוט ובחרו את אבן הריצוף בהתאם לטעם האישי שלכם.

עבור חללים גדולים מומלץ לבחור במרצפות גדולות ממדים או במרצפות בעלות גודל משתנה. לעומתם, בחללים קטנים רצוי לשלב אריחים קטנים יותר. בבית בעל מוטיבים טבעיים המשלב בתוכו אלמנטים המקרינים טבעיות כדאי לשלב מרצפות אבן בעלות מרקם בולט ודרגות גבוה שונות. למשל, עיבוד ידני ועיבוד מכובס יתאימו במיוחד לסגנון הנוכחי. לעומת זאת, לבית בעל אופי שמרני המתאפיין בקווים נקיים יתאימו מרצפות מלוטשות בעלות גוון אחיד. בנוסף, כדאי לבחור באבן המדרגות שיהיה זהה לאבן האריחים במטרה ליצור בבית מראה שלם והרמוני.

אל תחששו לפנות לאיש מקצוע, אדריכל או מעצב פנים על מנת להיוועץ בנושא בחירת סוג האבן.

הזמנת אבני ריצוף

בעת הזמנת אבני ריצוף כדאי תמיד להזמין כ 5-15% יותר מהנחוץ לשטח הריצוף על מנת לשמור אריחים לצורך החלפה או הוספת משטח ריצוף נוסף בעתיד. קחו בחשבון שבדיעבד בדרך כלל תתקשו להשיג אריח או אריחים בעלי אותו גוון הקיים אצלכם.

במידה והריצוף בבית צפוי להיות אלכסוני, יש להתייעץ עם הרצף או האדריכל בדבר שיעור התוספת שעליכם להזמין עקב שיעור הפחת.

כאמור, בצעו את הזמנת האריחים מראש על מנת למנוע עיכובים מיותרים בתהליך הבניה עקב המתנה למשלוח.

בחירת הרצף

חשוב לבחור רצף איכותי ומומלץ, כדי להימנע מבכייה לדורות. רצף טוב יבצע את התהליך בצורה מדויקת כאשר בסופה יתקבל משטח ריצוף מפולס כפי שצריך. בנוסף רצף איכותי ידאג ליצור משטח ריצוף המונח על תשתית טובה וללא חללים תחת האריחים.

עבודה מקצועית של הרצף תאפשר לכם ליהנות שנים רבות ממשטח ריצוף איכותי ותדרוש מכם מינימום תחזוקה. כדאי לבדוק מספר רצפים מומלצים ולבקש מספרי טלפונים של לקוחות עבורם ביצע הרצף עבודות. כך תוכלו להתרשם אם העבודה אכן בוצעה בצורה מקצועית.

משטח ריצוף שהונח כהלכה יראה במיטבו גם שנים רבות לאחר ההנחה. לעומת זאת במשטח ריצוף אשר הונח בצורה רשלנית יופיעו תחלואים שונים כדוגמת אריחים שבורים בקצוות עקב אי כיסוי כל שטח האריח בחומר ההדבקה, פיצוצים רבים בפוגות ועוד.

צורת הנחת האריחים

קיימים מספר אופנים להנחת האריחים:

ריצוף בהנחה ישירה – המרצפות מקבילות לקירות המקיפים את משטח הריצוף.

ריצוף בסגנון לבנים – אריח אחד מונח כך שסיומו במחצית האריח של השורה הבאה (כדוגמת קיר לבנים).

ריצוף בהנחה אלכסונית – האריחים מונחים בצורה אלכסונית ביחס לקירות המקיפים את משטח הריצוף.

ריצוף בהנחה מודרנית – האריחים מונחים בצורה צמודה אחד לשני. לאחר הנחתם נחרצים מסילות בקווים שבין האריחים וממלאים אותן ברובה או בדק שיש מיוחד.

יש לקחת בחשבון כי בריצוף בסגנון לבנים ובהנחה אלכסונית עלויות הריצוף יהיו יקרות יותר עקב התקורה הנוספת עבור הרצף וכן עקב שיעור פחת גבוה יותר כתוצאה משאריות חיתוכי מרצפות אלכסוניות לאורך כל היקפו של קו הריצוף.

הנחת אריחי הריצוף תיעשה עם סיום הטיח ולאחר הנחת כל צנרות התשתית כדוגמת חשמל, מים, צנרת, שואב אבק מרכזי וכדומה. במקומות רטובים כדוגמת מרפסות, חצרות, חדרי אמבטיה וכדומה חשוב לבצע גם איטום.

ישנן מספר שיטות להנחת הריצוף: ניתן להניח את האריחים על גבי מצע טיט, להדביק אותם על משטח מפולס (מדה) או להדביקם על גבי ריצוף קיים.

ריצוף בתהליך בניה

הנחה על מצע טיט

לפני תהליך ריצוף התשתית כדאי לבטן צנרת חשמל מים וכדומה. לאחר מכן יש להכין תשתית לריצוף – רצוי מבטון. לאחר שהתשתית מוכנה יש לנקותה היטב מפסולת בניה ובעיקר מחומרים מתכתיים העלולים להעלות קורוזיה אל תוך ריצוף האבן.

את התשתית הנקייה יש לכסות בשכבת חול בעובי הנע בדרך כלל בין 3 ל 6 ס"מ (בהתאם לצנרת המונחת על מצע הבטון). יש לשאוף לשכבת חול דקה ככל האפשר ולשמור על החול מסונן ונקי.

במקרים בהם הריצוף נעשה באבן טבעית רצוי להשתמש בגרגירי אבן (סומסום) במקום בחול מאחר ומצע זה אינו סופג רטיבות כמו חול. כך הריצוף של השכבה העליונה אינו בא במגע עם מים הנמצאים מטה.

בשלב הבא מסמנים על קירות הבית סימון גובה מנחה בגובה של מטר אחד מעל מפלס הריצוף המתוכנן. את הסימון יש לבצע בעזרת צינור פלסטי הממולא במים (שטיכמוס) – כך על פי חוק הכלים השלובים מפלס המים תמיד יהיה באותו גובה בשני קצותיו של הצינור. לאחר סימון נקודה אחת בבית, ניתן באמצעות השטיכמוס לסמן נקודות נוספות באותו גובה ולמתוח ביניהם קן אשר יהווה את הקו המנחה למפלס הריצוף. כיום כבר קיים ציוד משוכלל יותר לסימון המפלס היוצר סימון מדויק באמצעות קרני לייזר.

הרצף מבצע מדידות מדויקות מהקו המנחה כלפי מטה ומותח חוט אשר מסמן את גובה מפלס החול. על פי סימון זה יחליק הרצף ויפלס את החול.

לאחר פילוס החול הרצף יכין שכבת הדבקה מצמנט המעורבב בחול המהול מעט במים. חשוב שלא להשתמש בסיד בתערובת זאת אלא במלט לבן. הרצף יכסה שכבה של 2 ס"מ על כל החלק האחורי של המרצפת. חשוב מאוד להקפיד שכל המרצפת תכוסה בשכבת התערובת כדי למנוע חללים ריקים תחת המרצפת אשר עלולים להישבר עקב חוסר תמיכה. לאחר כיסוי המרצפת בתערובת, הרצף יהפוך ויניח אותה על מצע החול. באמצעות דפיקות בידי עץ ימקם הרצף את המרצפת בדיוק למפלס הרצוי על פי חוט שמתח קודם לכן. לאחר הנחת השורה הראשונה על פי חוט ההנחיה יקבל הרצף את נקודת הייחוס לשורה הבאה מהשורה הקודמת תוך שהוא נעזר בפלס מים.

במקרים של ריצוף חוץ כדוגמת מרפסות גגות וכדומה, הריצוף אינו מפולס לגמרי אלא בשיפועים המאפשרים את ניקוז המים לנקודת הניקוז.

עם סיום הנחת הריצוף חשוב להרטיבו ולתת לו 3 ימים לייבוש סופי לפני שניתן יהיה לדרוך עליו. לאחר שהרצפה יבשה יש למלא את המישקים (החריצים והפוגות שבין אריחי הריצוף) על ידי רובה. רצוי לנקות את שאריות הרובה קצת לפני ייבושה הסופי באמצעות ספוג לח.

ריצוף בתהליך בניה

הנחה על משטח מפולס

במסגרתה של שיטה זו ממלאים את תשתית הריצוף במדה מתפלסת – תערובת ליציקה על התשתית כך שבסופו של התהליך מתקבל משטח מפולס וחלק לחלוטין. על גבי המשטח מדביקים את המרצפות עם דבק אריחים מיוחד.

יתרונותיה של שיטה זו בהנחה פשוטה ומדויקת יותר לעומת השיטות האחרות. כמו כן, במקרה זה המצע אינו סופג או סופח מים כדוגמת מצע חול. עם זאת, עלותה של שיטה זו גבוהה יותר וכן, אין בישראל רצפים רבים המיומנים בטכניקת עבודה זו.

הנחה על משטח ריצוף קיים

במקרים בהם ישנה רצפה קיימת, ניתן לשקול הדבקת מרצפות על גבי המצע הקיים. יחד עם זאת יש לקחת בחשבון את התקורה הנוספת שתתקבל כתוצאה מהצורך בקיצור דלתות והתאמתן לגובה הריצוף החדש. כמו כן, לא כל רצפה ישנה מתאימה להדבקה מחדש: רצפה ששקעה או שיש בה המון מרצפות שבורות איננה מתאימה להדבקה.

רצפות רטובות

רצפות רטובות הינן משטחי ריצוף המיועדים למקומות רטובים כגון מרפסות, חדרי אמבט וכדומה. במקרים של רצפות רטובות חשוב לבצע איטום קפדני טרם ההנחה. השיטה המומלצת ביותר לרצפות רטובות הינה הדבקה על מדה מתפלסת. לצורך כך רצוי לבחור אריחים בעלי עיבוד מחוספס לרצפות רטובות על מנת למנוע החלקה.

עם סיום הריצוף יש לכסות את הרצפה בקרטונים או בלוחות גבס עד לסיום עבודות הבניה בבית בכדי למנוע מהרצפה לספוג נוזלים או נזקים מכניים.

ריצוף בתהליך בניה

ליטוש משטח הריצוף

לאחר סיום עבודות הבניה בחלק מסוגי הריצוף ניתן ללטש את האבן לקבלת החלקה סופית. בסוגי אבן בהם נרצה להדגיש את חספוס מרקם האריחים לא יתבצע ליטוש.

איטום משטח הריצוף

בכל סוגי האבן הטבעית יש לבצע איטום באמצעות סילר. הסילר הינו חומר נוזלי הנספג באבן ולאחר ייבושו אוטם אותה ומונע ממנה לספוג נוזלים.

את טיפול הסילר יש לעשות כ 3 חודשים לאחר הנחת הריצוף וזאת על מנת לאפשר לאדים הנוצרים כתוצאה מתהליך כימי בתערובת ההדבקה לצאת החוצה. בתקופה זאת הרצפה עשויה לשנות מעט את גוונה עקב האדים הנפלטים מלמטה.

לאורך כל תקופת ההמתנה יש להקפיד שלא לשפוך נוזלים על משטח הריצוף כדי למנוע הכתמה. כמו כן בתקופה זו יש לנקות את משטח הריצוף באמצעות מטלית לחה ללא חומרי ניקוי ולדאוג לייבשה מיד לאחר מכן. לאחר שטיפול אטימת האבן באמצעות סילר יסתיים מתקבל משטח ריצוף עמיד בפני ספיגת נוזלים והכתמה.

ריצוף בתהליך בניה

תחזוקה שוטפת

טיפול סילר תקופתי נעשה בטווחים של בין שנה למספר שנים בהתאם לסוג ואיכות הסילר. מדי שנה יש לבדוק חזותית את מצב הרובה אשר בין האריחים ולבדוק שלא קיימים מקומות עם פיצוצים וסדקים אשר פוגעים באטימות משטח הריצוף. במידה ומוצאים מקומות כאלה יש להסיר את הרובה מהמקום הפגוע ולאטום מחדש. הדברים הנ"ל נכונים לכל משטח ריצוף לרבות קרמיקה, שיש וכדומה.

הנכם מוזמנים לפנות לאמיר ארליך, מפקח בניה מקצועי, לקבלת מידע נוסף ולהזמנת שירותי פיקוח בניה בשביל הפרויקט שלכם: 052-2477004

ריצוף בתהליך בניה
5 (100%) 2 votes