חברה לפיקוח בניה

פיקוח בניה וניהול פרויקטים – שאלות נפוצות

כל מה שאתם צריכים לדעת על פיקוח בניה וניהול פרויקטים

חברת אמיר ארליך, בעלת מוניטין וותק של 20 שנה בתחום פיקוח בניה פרטית, עונה על שאלות נפוצות בתחום הבניה.

שאלה: מהי בניה קונבנציונאלית?

תשובה: הבניה הקונבנציונלית המוכרת מאופיינת בהקמת יסודות, רצפות בטון התלויות על קורות, וקירות העשויים בלוקים. זוהי השיטה הנפוצה באזורנו, הן בשל העלויות הנמוכות יחסית של חומרי הבניה (החול והמלט), והן בשל כוח העבודה הזול, המיומן בטיפול בחומרים אלה. במקומות בהם דרושה גמישות אדריכלית ניתן לשלב בבניה כזו קירות גבס. פיקוח בניה וניהול פרויקטים

שאלה: מהי החשיבות של בניית שלד?

תשובההמקצועיות של קבלן השלד קריטית לבנייה איכותית. בנייה תקינה של השלד חשובה לא רק מהפן הבטיחותי, אלא גם מהווה בסיס לעבודתם האיכותית והיעילה של בעלי המקצוע הנוספים. קירות לאמנטים יצוקים נקיים וישרים יקלו על עבודות הטיח והריצוף ויוזילו אותן.
בעת בחירת קבלן שלד חשוב מאוד לקבל המלצות מאדריכל המבנה וממכרים שעברו אתה חוויה. כמו כן, חובה לבדוק כי קבלן השלד רשום בפנקס הקבלנים.

שאלה: מהי בנייה קלה?

תשובה: בנייה קלה או במילים אחרות "בנייה מתועשת" או "בנייה מודולרית" – הכוונה להקמת בניין או חלק ממנו כשהחתכים האופייניים של המחיצות הפנימיות וקירות החוץ שלו הם בעלי משקל הנמוך מ-50 ק"ג למ"ר, והחתכים האופיינים של הרצפות או של התקרות שלו בעלי משקל קטן מ-250 ק"ג למ"ר.
שיטת הבניה הקלה הינה נפוצה באירופה ובארצות הברית. בישראל השיטה קיימת כ-40 שנה בכל מיני צורות. שימוש בטכנולוגיות בנייה מתקדמות מוזילות באופן משמועתי את עלות הבנייה.

שאלה: האם בניה קלה יקרה יותר לעומת בניה רגילה?

תשובה:עלות הבניה הקלה נמוכה מעלותה של בנייה "רגילה" מכיוון שהעבודה מתבצעת בתוך פרק זמן קצר יחסית. בניה קלה דורשת פחות כח אדם ואינו מצריכה את פינוי התושבים מהמבנה לצורך הרחבה או תוספת.
הפרמטרים הקבועים של עלות הבנייה בשיטת השנייה הקלה מותנה בגודל המבנה, כמות חומר הגלם הנדרשת להרכבה, תוספות נלוות כגון, חלונות, גג מבודד, דלתות, וכמובן, משך ההתקנה והבנייה הנדרשים להשלמת המבנה.

פיקוח בניה

שאלה: מהי בניה עד לשלב המפתח?

תשובה:פיקוח בניה וניהול פרויקטים משלב התכנון ו"עד לשלב המפתח" היא התקשרות עם מפקח בניה אחד שמוביל את מהלך הבניה מתחילתה ועד סופה, מעניק ללקוח סל שירותים מקיף, מפקח על התנהלותו התקינה של הפרויקט, על המצב התקציבי ועל איכותם של הבנייה וחומרי הגלם תוך יצירת תיאום בין הגורמים הרבים המעורבים בפרויקט.

  • הקבלן הופך ל"קבלן-על" שמרכז את כל העבודות. הוא מתווך בין היזם לבין שאר אנשי המקצוע – החל מקבלן השלד ועד לאחרון אנשי הגמר
  • היזם מתקשר חוזית עם קבלן אחד בלבד ולא עם כל אחד מבעלי המקצוע לחוד. מדובר בחיסכון עצום של הזמן הנחוץ לביצוע ההתקשרויות הנפרדות במהלך הבניה.
  • הרבה יותר נוח לקבל משוב אודות איכות הביצוע באופן מרוכז מול אדם אחד, לעומת בקרה נפרדת על כל בעל מקצוע.
  • ניתן להניח שבעלי המקצוע יבצעו עבודה טובה במטרה לא להסתכסך עם הקבלן שמספק להם עבודות נוספות.

"קבלן-העל" הופך למנהל העבודה באתר – עובדה המקלה על היזם את ניהול הבניה ומוריד ממנו את הדאגה לנושא הבטיחות.

שאלה: מהם יתרונות שיטת בניה בעץ?

תשובה:לבניה בעץ יתרונות רבים:

  1. בידוד טרמי ואקוסטי  – הרכבו ואופיו של העץ משמשים כווסתי לחות בבית. בימים חמים מסייע העץ לספוג את הלחות העודפת מהאוויר שבתוך הבית ובימים היבשים הוא פולטים את הלחות החוצה. כך נוצרת נוחות אקלימית טבעית, שמפחיתה את השימוש במערכות חימום/מיזוג, דבר זה מהווה  חיסכון כספי בצריכת החשמל.
  2. היבט אקולוגי – עצים לבניית בית עץ נכרתים מיערות שניטעו במיוחד למטרה זו (ולא מיערות טבעיים). בנוסף, לא נוצר זיהום בהפקת חומרי הגלם של הבית (כפי שנוצר בתעשיית הבטון).
  3. תהליך בנייה מהיר ויעיללוח הזמנים של בניית בית מעץ מדויק וקצר לעומת הבנייה הקונבנציונאלית. בנייה קונבנציונאלית כרוכה בתהליכים ארוכים ומייגעים, תלוייה בהרבה גורמים ולכן טומנת בחובה עיכובים בלתי צפויים.
  4. מחיר קבוע מראש בבנית בית מעץ אין הפתעות מבחינת העלויות מאחר והכול נקבע ומסוכם מראש עוד בשלב התכנון. מחד, חומרי הבניה לבתי עץ יכולים להיות יקרים יותר לעומת בניה סטנדרטית / קונבנציונלית, אך מאידך קיים חיסכון הנובע ממשך הבנייה הקצר. בראיה  לטווח ארוך ישנו גם חסכון כספי בצריכת החשמל לחימום וקירור של הבית.
  5. עבודה נקייה ומדויקת –  בניה מעץ מלווה בניקיון וסדר להבדיל הרעש והלכלוך המאפיינים את הבנייה מבטון ומלט.
  6. עמידות  – חוזק העץ וגמישותו מהווים יתרון משמעותי שמציב את בתי העץ בשורה הראשונה של מבנים בעלי עמידות גבוהה יחסית בפני תנודות קרקע ורעידות אדמה. בנוסף, בתי עץ עומדים בדרישות התקן של עמידות באש. העץ עובר טיפול ייחודי לעמידות בפני אש ומקבל תוספת של חיפוי פנימי – לוחות גבס חסיני אש.

יש לכם שאלה בתחום הבניה? מעוניינים לקבל מידע אודות פיקוח בניה? צרו קשר עם אמיר ארליך ואנו נשמח לענות על שאלותיכם.

 פיקוח בניה וניהול פרויקטים עם אמיר ארליך