מה הקשר בין פיקוח בנייה להתחדשות עירונית?

התחדשות עירונית, היא תכנית לשיפוץ אזורים שבהם רמת הצפיפות היא בינונית עד גבוהה. פרויקט החידוש העירוני נחל במהלך השנים גם הצלחות וגם כישלונות. הגלגול המודרני שלו בעולם החל במדינות מפותחות במאה ה-19 ובהמשך, יושם באינטנסיביות רבה בשנות ה-40 של המאה ה-20, תחת הכותרת "שיקום". התהליך השפיע מאוד על נופים אורבניים רבים ומילא תפקיד חשוב בהיסטוריה ובדמוגרפיה של ערים ברחבי העולם.

התחדשות עירונית בעולם כרוכה ביציאת עסקים מהשכונה, הריסת מבנים, מעבר אנשים ושימוש בכלים משפטיים שמאפשרים לרשויות ליטול רכוש פרטי לטובת פרויקטים שיוזמת הרשות. חסידי ההתחדשות העירונית רואים בתוכנית זו מנוע כלכלי וכמנגנון לרפורמה, ואילו מתנגדיו רואים בה מנגנון שליטה. נכון, זה יכול לשפר את היישוב הקיים אבל במקרים מסוימים לגרום להרס של שכונות וקהילות שלמות.

גם בישראל, המדינה נתנה את דעתה על הצורך בהתחדשות עירונית וסיפקה מספר דרכים ותמריצים לשיפור מבנים ישנים, כמו "פינוי בינוי", שמעודד הרס מבנה קיים והקמת בניין מגורים חדש במקומו; או תמ"א 38 שנועד לחזק בניינים ישנים מפני רעידות אדמה ומציע תמריצים לשיפוץ הבנייה ולתוספות בנייה לטובת הדיירים והקבלן המבצע. היום, פועלים קבלנים שונים בשטח ההתחדשות העירונית, כמו חברת תמ"א 38 הרצליה, והם מציעים לדיירי בניינים שעומדים בסטנדרטים של פינוי בינוי או תמ"א 38, לנהל עבורם את כל הפרויקט.

מפקח בניה לשמירה על איכות הפרויקט

פרויקט בנייה יכול להיות מורכב מאוד, במיוחד אם מדובר בפרויקטים במסגרת תמ"א 38 או פינוי בינוי. מפקח בנייה מקצועי ומהימן הוא בעצם הדבק שמחבר ומחזיק את כל התהליך ביחד. היתרון של איש מקצוע בלתי תלוי שמנהל את הפרויקט הוא עצום.

מפקח בנייה מקצועי:

משרת כנציג אובייקטיבי של הלקוח, הבעלים של הפרויקט, במטרה להגן עליו ולהבטיח קודם כל את האינטרסים שלו.

מצמצם את עלויות הפרויקט הכללי. החיסכון בא לביטוי בניהול המשא ומתן על חוזי העבודה עם קבלני המשנה, כדי לחסוך כסף וזמן ועל מנת לבטל עלויות מיותרות.

מתאם ומרכז את התקשורת עם כל הנוגעים לפרויקט, כדי לשלב אותם במשימה באופן מלא ובצורה חלקה.

מייעץ ללקוח באשר לצוות המוסמך והטוב ביותר לביצוע הפרויקט.

משפר את בקרת האיכות ומפחית פגמים פוטנציאליים כתוצאה מעבודה לקויה.

מספק תקציב מציאותי ואמין.

מאיץ וממקסם את לוח הזמנים של שלבי התכנון האדריכלי והבנייה.

מנהל משא ומתן עם קבלני המשנה השונים ודואג לכך שהחוזים, כולל הביטוח, יהיו אטרקטיביים ללקוח, ושהעבודה תתבצע לפי הסטנדרט והתקנים הנדרשים בחוק.

מגן על הבעלים מפני נשיאה באחריות מיותרת.

מספק מיומנויות ניהול, ויישום משאבים בכול עת שיש צורך בכך.

ככל שהניהול המקצועי של הבנייה מתחיל מוקדם יותר, כן ייטב. מפקח הבנייה מתחיל בכך שהוא מתמקד בזיהוי המטרות של הבעלים ביחס לתקציב ולאיכות, ומבטיח לסיים את הפרויקט במועד.

גם בארץ וגם בעולם מתפתחת עם הזמן התחדשות עירונית שמבוססת פחות על הרס ויותר על חידוש והשקעה, והיום, תכנית ההתחדשות העירונית, לסוגיה השונים, כולל התמריצים שהמדינה מספקת למטרה זו, היא חלק בלתי נפרד מהתכנון העירוני של רשויות מקומיות רבות.

מה הקשר בין פיקוח בנייה להתחדשות עירונית?
5 (100%) 1 vote