גג רעפים

בניית גג רעפים

למה לבנות גג רעפים?

יתכן שההחלטה לבנות גג רעפים התקבלה מתוך שיקולי עיצוב או שהייתה קיימת בתכניות של האדריכל ולא תמיד בניית גג רעפים נובעת מבחירה מודעת ומהיכרות עם כל היתרונות שלו. תהליך הבניה של גג רעפים הוא מורכב וכדאי לקבל ייעוץ מקיף לפני שמקבלים החלטה.

מהם היתרונות של גג רעפים?

גגות רעפים הם פחות רגישים לרטיבות ולנזילות וכמובן חוסכים מכם את העיסוק בנושא  איטום שנדרש לגג לשטוח. אבל לפני שאתם קופצים משמחה ואומרים הנה הזדמנות לחסוך כסף על האיטום, קחו בחשבון שעלות של גג רעפים פשוט מול גג שטוח תהיה זהה. כמובן, תוספות של קורות חשופות ורעפים מיוחדים יתגלו כתענוג לא זול. סדר גודל של עלויות גג רעפים מתחיל ב-150-200 ₪ למ"ר ויכול לעבור גם את ה-1000 ש"ח.

שיפוע של גג רעפים

ראשית השיפוע של הגג – זה הדבר הכי חשוב. שיפוע נמוך מדי משמעותו שכן תהיה סכנה לחדירת מים ורטיבות. יש הבונים עם שיפוע של 30% ( מיד אסביר את המשמעות) .אני ממליץ על לא פחות מ-35% , ויותר מכך לכיוון בשביל השקט הנפשי. אז מה זה האחוז בשיפוע? אם בחרתם 40% המשמעות היא שעל כל מטר אופקי הגג עולה לגובה 40 ס"מ. לדוגמה: נגיד והקיר שלכם מסתיים בגובה 3 מטר והמרחק האופקי שהגג צריך לכסות הוא 5 מטר – המשמעות שהגובה המקסימלי של הבית הוא 5+3*0.4 = 5 מטר.ולמה זה חשוב? כי זה חייב להופיע בהיתר הבנייה. אחרי שהבנו את נושא השיפוע בואו נבין ממה מורכב הגג.

גג רעפים

ממה מורכב גג רעפים?

ראשית יש את הקורות שהן מרכיב חשוב בעלות.הקורות הפשוטות יהיו מפלדה או עץ אורן פשוט ( רוחב 5 ס"מ). אלו משמשות כבסיס עבור גג שאינו חשוף כלומר שמתחתיו יש תקרת בטון.אח"כ יש את הקורות הגושניות בחתך 20 על 20 כאשר הקורה המרכזית היא 30 על 40 ( שוקלת איזה 700 ק"ג והניחו אותה עם מנוף. יש גם עץ דו שכבתי שהוא יותר יקר וכמובן עצים מיוחדים שהשמיים הם הגבול. מהצד השני יש את הרעפים ( בד"כ אקרשטיין)  –הסטנדרט הוא רעף שטוח בצבע כתום, אדום או אפור, יש המון צבעים אחרים בד"כ תוספת של 5 ₪ למ"ר.כמובן גם פה יש אפשרות להתפרע גם עם רעפים שעולים 130 ₪ למטר ( למשל רעף פורטוגזי) – להחלטתכם. עכשיו בואו נדבר על הקטע הפונקציונלי – מה שמים בין הרעף לקורה: פה צריך לדאוג לשני אלמנטים – בידוד ואיטום.

איטום גג רעפים

איטום בד"כ עושים עם נייר זפת ( נייר טול) – לא יקר ואל תחסכו בזה, נכון שאת האיטום בעיקר ייתן השיפוע – אבל בשביל 8 ₪ למטר – מחיר שחבל לשלם. ויש את נושא הבידוד שהוא יותר יקר אבל אסור לחסוך בו. בתור מצע פורשים ( מעל נייר הטול) יריעות תרמופוויל– שזה בעצם פצפץ מאלומיניום– זה המינימום או יריעות BTI 450 שזה שני יריעות אלומיניום שביניהם חומר מבודד, שהוא יותר טוב אבל גם יותר יקר. יש כאלה ששמים צמר סלעים, אותי הזהיר איש גגות ותיק שזה מושך מזיקים למיניהם שבאים לכרסם את החומר כמו חולדות. השכבה השנייה היא קשיחה בד"כ עץ. בגג החשוף יש חיפוי עץ בין הקורות  וזה מהווה את הבידוד השני. בגג יותר פשוט , לא חשוף , שמים לוח עץ OSB  ואז בגלל שזה מאוד מכוער סוגרים מלמטה עם לוחות גבס.

אני תמיד כאן בשבילכם, לייעץ ולתת הסבר מקצועי בכל שאלה – אמיר ארליך מפקח בניה 052-2477004

בניית גג רעפים
4.3 (86.67%) 3 votes